Falcové interiérové dveře

Výběr interiérových dveří se odvíjí od toho, jestli budou falcové nebo bezfalcové.

Falcové dveře mají polodrážku

Falcové dveře jsou „klasikou“ mezi interiérovými dveřmi. Najdete je ve většině interiérů. Patří mezi nejstarší typ otočných dveří. Říká se jim také dveře s polodrážkou.

Polodrážka neboli falc je „schod“ (jak vidíte na obrázku). Polodrážka ve dveřích do sebe zapadá s polodrážkou v zárubni a vytváří tím základní těsnění dveří. Díky tomuto přesahu falcové dveře těsní účinněji než bezfalcové, i když v moderním provedení jsou rozdíly minimální

Typicky mají falcové dveře střelkový zámek (viz obrázek) a užší a delší protiplech umístění v polodrážce futra. Zárubně můžou být dřevěné obložkové i kovové. 

dveře s polodrážkou


Panty jsou viditelné i při zavření

Křídlo je usazené do pantů. Panty jsou připevněné v zárubni a jsou viditelné. Hrana dveří při jejich zavření, na rozdíl od bezfalcovýchvystupuje do prostoru a je viditelná i na straně, na které jsou dveře usazené do pantů.

Zámek je většinou střelkový a protiplech zasazený v polodrážce zárubně je užší a delší než u bezfalcových dveří. 

Falcové dveře lze namontovat do dřevěných obložkových i původních (kovových) zárubní.

Při montáži těchto dveří je nutná větší šířka stavebního otvoru, proto je s tím potřeba počítat už při stavbě/rekonstrukci a otvor pro dveře tomu přizpůsobit. Falcové dveře jsou obvykle levnější než bezfalcové. 

Falcové dveře z nabídky POL-SKONE

  • Falcové dveře Arco
  • Falcové dveře Arco
  • Falcové dveře Haptic
  • Falcové dveře Etiuda
  • Falcové dveře Deco